انیمیشن

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن (قسمت اول)

در قسمت قبل به معرفی اجمالی تاریخچه انیمیشن پرداختیم. به دلیل رشد سریع تکنولوژی و تبدیل انیمیشن به یک صنعت نیاز به آموزش بیشتر از گذشته احساس می شود. سعی ما بر این است که سهم کوچکی در معرفی و  آموزش این هنر به شما عزیزان داشته باشیم.

در این پست انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن را به بحث می گذاریم.

1-انیمیشن سنتی (دستی)

انیمیشن سنتی یا دستی قدیمی ترین نوع انیمیشن است. در این نوع انیمیشن شما باید فریم به فریم انیمیشن را با دست و بروی کاغذ طراحی کنید. این طرحها روی طلق شیشه ای رسم می شود و از کنار هم قرار گرفتن آنها بروی یک پس زمینه ساخته می شود. معمولا دو فریم از یک تصویر را فیلمبرداری می کنند.

انیمیشن های هفت کوتوله، سفیدبرفی و زیبای خفته با روش اینیشمن سنتی ساخته شده اند.

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

2-انیمیشن کامپیوتری

در انیمیشن دستی باید هزاران هزار فریم بین فریم های کلیدی طراحی می شد که این برای پروژه های بزرگ بسیار دشوار می نمود. بنابراین، زمانی که کامپیوتر ها وارد کار شدند کار را آسان تر کرد. مثال بارز این سبک از انیمیشن سازی، انیمیشن معروف و محبوب میکی موز است.

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

3-انیمیشن دوبعدی دیجیتالی

به کمک انواع تکنیک های دیجیتالی و تنها با طراحی فریم های کلیدی می توان به ساخت انیمیشن های دیجیتالی پرداخت. با استفاده از نرم افزار Adobe Flash می توان انیمیشن های دو بعدی زیبایی ساخت.

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

4-انیمیشن سه بعدی دیجیتالی

در انیمیشن سه بعدی شما قادر به خلق صحنه های واقعی تر و پیچیده تر هستید. به کمک نرم افزار های قدرتمندی مانند مایا، تری دی مکس، سینما فوردی و … مراحل طراحی و ساخت بسیار سریع تر از انیمیشن دو بعدی طی خواهد شد.

ادامه مطلب
انیمیشن چیست؟ تاریخچه انیمیشن

نمونه های فراوانی از انیمیشن های سه بعدی وجود دارند که توانسته اند صنعت سینما را متحول کنند و خود باعث تبدیل انیمیشن به یک صنعت جهانی شوند. فهرست مقدس، داستان اسباب بازی های 3، شرک، زوتوپیا و … نمونه های بارزی از این سبک از انیمیشن سازی هستند.

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

5-استاپ موشن

در این روش کافی است شما اشیاء را فریم به فریم حرکت داده و تصاویر را فیلمبرداری کنید. به این ترتیب به نظر می رسد این تصاویر حرکت می کنند.

فیلم های «از مغازه نانوایی لذت ببر» و «خرس عروسکی» جزو اولین استاپ موشن ها هستند.

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن

 

در این پست به معرفی انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن پرداختیم. امیدوارم که براتون مفید بوده باشد. ادامه انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن را در پست بعدی مشاهده کنید.

 

انواع تکنیکهای ساخت انیمیشن (قسمت دوم)

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام دوست عزیز
      انیمیشن های سوریلند از نوع انیمیشن دوبعدی هست و با نرم افزار دوبعدی فلش (Flash) ساخته شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا