تورم بالا رفته است، پس چرا قیمت بیت کوین بالا نمی رود؟

در اوایل ماه می، مایکل سیلر، مدیرعامل MicroStrategy در توییتر بار دیگر اعتماد خود را به بیت کوین اعلام کرد. او در توییتر با استناد به شواهدی مبنی بر افزایش قیمت بیت کوین از زمانی که شرکت او یک میلیارد دلار سهام کریپتو در آگوست 2020 خریده است، نوشت: «بیت کوین بهترین پوشش در برابر تورم است.

اما سخنان سیلور در هفته‌های بعد از آن زمان پوچ بوده است، زیرا بیت کوین در کنار بسیاری از جنبه‌های دیگر سقوط کرده است. از اقتصاد ایالات متحده است.

سال‌ها، طرفداران ارزهای دیجیتال بیت کوین را به عنوان پوششی در برابر ارزش تورم ارزهای فیات معرفی می‌کردند. از نظر تاریخی، بیت کوین حتی در کشورهای خارجی که بی ثباتی اقتصادی گسترده ای را تجربه می کنند مانند السالوادور، لبنان و ونزوئلا، مورد پذیرش عمومی قرار گرفته است.

اما با افزایش تورم به بالاترین سطح از سال 1982 همه چیز، از گاز گرفته تا خواربار، گران‌تر از چند دهه گذشته است. و با کاهش ارزش دلار آمریکا، سرمایه گذاری در بیت کوین افت شدیدی را تجربه کرده است: برای هفته ها، این ارز دیجیتال به طور مداوم در حدود 20000 دلار در نوسان بوده است، یعنی افت بسیار زیادی نسبت به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی 68000 دلار در هفت ماه پیش. (حتی در یک مقطع آخر هفته به 17592 دلار سقوط کرد که پایین‌ترین حد از دسامبر 2020 است.)

بیت‌کوین نیست. افزایش سریع تورم در دوره فعلی نشان می دهد که هنوز راه درازی تا رسیدن به چشم انداز حامیان اصلی خود، حتی با وجود سرمایه گذاری نهادی گسترده، در پیش دارد. واقعیت این است که، برای یک سرمایه گذار خرده فروشی متوسط، بیت کوین هنوز یک سرمایه گذاری بسیار سوداگرانه است که در دنیای واقعی ارزش کمی دارد.

«وقتی تورم بالا می رود، چیزهای دیگری نیز وجود دارد. ایتای گلدشتاین، استاد اقتصاد و امور مالی در دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید که در حال تغییر هستند و بیت‌کوین در برابر همه [این تغییرات] مقاوم نیست. او ادامه داد که همراه با تورم، سقوط بازارهای مالی است که “بیت کوین را نیز پایین می آورد.” a href=”https://www.fastcompany.com/90760988/crypto-layoffs-loom-as-tokens-crash-coinbase-crypto-com-and-others-cut-staff” target=”_blank” rel=” noopener noreferrer”>در هفته های اخیر دچار آشفتگی شده است. در اوایل ژوئن، شرکت بحث‌برانگیز وام‌دهنده ارزهای دیجیتال سلسیوس، به دلیل آنچه شرکت توصیف به عنوان “شرایط شدید بازار”. این اقدام جرقه تحقیقات نظارتی را برانگیخته است که می تواند منجر به سرکوب گسترده تر بازار در مورد مقررات فدرال در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شود.

پیش‌بینی نامشخص اقتصادی بر شرکت‌های ارزهای دیجیتال برتر تأثیر گذاشته است، که بسیاری از آنها خود را برای «زمستان رمزنگاری» آینده آماده می‌کنند. هر دو کوین بیس و جمینی در اواسط ژوئن کارمندان خود را با برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین بیس اخراج کردند در یک پست وبلاگ می نویسد که “شرایط اقتصادی به سرعت در حال تغییر است” و به نظر می رسد یک رکود قریب الوقوع است، که می تواند به نوبه خود تبدیل به زمستان دیگری برای ارزهای دیجیتال خواهد شد.

این موقعیت دفاعی نه تنها تأثیری سرد کننده بر بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی داشته است، بلکه به عنوان نشانه ای است که بیت کوین در معرض خطر قرار دارد. قوانین بازار خرس و گاو نر

بیت‌کوین به دلیل مقدار محدودی که می‌توان تولید کرد اغلب با طلا مقایسه می‌شود، اما در واقعیت، به موازات نزدیک عملکرد سهام فناوری. (در واقع، طلا عملکرد بهتری داشته است بیت کوین از نظر سرمایه گذاری دلاری در سال گذشته.)

پول کاهش یافته است. گلدشتاین گفت که از بازارهای مالی تأثیر زیادی بر بیت کوین دارد. او گفت: «بسیاری از چیزهایی که بازارهای مالی را بالا نگه می‌داشتند، به ارزهای دیجیتال نیز کمک می‌کردند. «مردم به عنوان سفته بازی پول را در ارزهای دیجیتال قرار می دهند و اینها همان افرادی هستند که روی سهام سفته بازی می کنند. وقتی خلق و خو تغییر می کند، بدبین تر می شوند.»

امروزه، بیت کوین هنوز مانند یک سرمایه گذاری با ریسک بالا عمل می کند، به خصوص در مواقع آشفتگی اقتصادی. بیت کوین بیش از هر ارز فیات دیگری، به شدت به احساسات سرمایه گذاران برای ارزش آن بستگی دارد: هرچه افراد بیشتری به آن اعتقاد داشته باشند و خرید کنند، قیمت بالاتر خواهد بود و بالعکس.

از آنجایی که ارزش آن به طور جدایی ناپذیری با احساسات سرمایه گذاران مرتبط است، همچنان یک پوشش ضعیف تورم است، به ویژه در دوره های آشفتگی اقتصادی. یک آینده اقتصادی متزلزل به این معنی است که افراد کمتری تمایل دارند پس‌اندازهای خود را در سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز صرف کنند، حتی اگر همین سرمایه‌گذاری‌ها روزی با تورم سریع ارز فیات مقابله کند.

زوئه برنارد نویسنده ای است که در لس آنجلس گزارشگر و فناوری پوشش می دهد. او قبلاً فناوری را برای Business Insider و The Information پوشش می داد. می‌توانید او را در توییتر @zoesaintbernard پیدا کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل