کامپیوتر

آیا باید همیشه لپ‌تاپ را در حالت شارژ شدن قرار داد!؟

شاید تابه‌ الان این سؤال را از خودتان پرسیده باشید: که آیا زمانی که با لپ‌تاپ کار نمی‌کنیم باید آن را در شارژ نگه‌داریم؟! و باتری لپ تاپ باید همیشه در شارژ باقی بماند؟! سؤال بسیارسختی است و جواب‌های متفاوتی برای آن وجود دارد. در زیر توضیحاتی در این مورد خواهیم داشت

نمی‌توان بیش‌ازحد باتری را شارژ کرد

پیش از هر چیز باید درک کنید که باطری‌های لیتیوم (Li-ion) و پلیمر لیتیوم (LiPo) در وسایل جدید چطور کار می‌کنند.نکات بسیار در مورد باتری‌ها باید رعایت شود.هیچ راهی برای شارژ بیش‌ازحد این باتری‌ها نیست.وقتی شارژ باتری 100% می‌شود و شارژر لپ تاپ در برق می‌ماند ، شارژر عملیات شارژ را متوقف می‌کند و لپ‌تاپ مستقیماً از کابل شارژر انرژی خود را تأمین می‌کند.

همه باتری‌ها پس از مدتی دچار مشکل می‌شوند
باتری‌ها به‌مرورزمان دچار مشکل می‌شوند، هرچقدر باتری را بیشتر شارژ کنید این فرآیند سریع‌تر می‌شود.باتری‌های مختلف ، کیفیت و سیکل شارژ مختلفی دارند اما به‌صورت میانگین هر باتری حدود 500 بار به‌صورت کامل شارژ می‌شود.

این به معنای جلوگیری از تخلیه شارژ باتری نیست،نگه‌داشتن شارژر در سطح بالا برای باتری بد است،از طرفی هر بار خالی کردن کامل شارژ باتری نیز بد است.دمای بالا نیز سریع‌تر عمر باتری شما را کاهش می‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر اگر می‌خواهید عمر باتری لپ‌تاپ بیشتر شود ، بهتر است شارژ آن را حدود 50% درصد و دمای آن را نیز در حالت خنک نگه‌دارید.این کار عمر باتری را طولانی‌تر می‌کند.

در صورت امکان برای جلوگیری از گرما باتری را جدا کنید
مسلماً گرما بد است،بنابراین اگر باتری جداشدنی است و می‌خواهید لپ‌تاپ را مدت زیادی به آداپتور متصل نگه‌دارید ، باتری را از آن جدا کنید.با این کار از رسیدن گرما به باتری جلوگیری می‌کند.این نکته زمانی که لپ‌تاپ براثر پردازش سنگین (مانند بازی یا برنامه‌های سه‌بعدی) داغ می‌شود، بسیار اهمیت دارد اما اگر لپ‌تاپ شما به حد کافی خنک است ، این کار(جدا کردن باتری) تأثیر چندانی در افزایش عمر آن نخواهد داشت.

البته بسیاری از لپ تاپ های جدید باتری جداشدنی ندارند و این ترفند برای آن‌ها کارایی ندارد!

بالاخره باید همیشه لپ‌تاپ را در حالت شارژ شدن نگه داشت یا نه؟

دقیقه مشخص نیست چه چیزی برای باتری بد است! قرار دادن باتری در حالت شارژ 100% باعث کاهش طول عمر آن می‌شود اما قرار دادن آن در یک چرخه تکراری شارژ و تخلیه شارژ نیز عمر آن را کاهش می‌دهد.اساساً هر کاری کنید عمر و ظرفیت باتری شما کاهش می‌یابد،سؤال اصلی اینجاست که چه چیزی مرگ باتری را کندتر می‌کند.

ادامه مطلب
FAQ چیست ؟ و هر آنچه که در مورد آن باید بدانید(2021)

شرکت اپل توصیه می‌کند که همیشه مک بوک را در حالت شارژ نگه‌دارید،بعضی از تولیدکنندگان کامپیوتر شخصی توصیه می‌کنند لپ‌تاپ را همیشه در شارژ نگه‌دارید درحالی‌که برخی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده بدون دلیل آشکاری عکس این کار را برای کاربران خود توصیه می‌کنند.قبلاً شرکت اپل توصیه می‌کرد ماهی 1 بار شارژ باتری خود را کامل پر و سپس خالی کنید اما حالا چنین توصیه‌ای به کاربران خود نمی‌کند.اگر نگران رها کردن لپ‌تاپ خود در شارژ هستید ، برای اطمینان ماهی 1 بار آن را کامل شارژ و تخلیه کنید.اما کمک این راهکار به افزایش عمر باتری شما بسته به فنّاوری ساخت آن باتری دارد،به همین خاطر شرکت‌ها نمی‌توانند یک جواب کلی به کاربران خود بدهند.

تخلیه و شارژ مجدد گاه به گاه به کالیبره کرده باتری کمک می کند
در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها گاه‌به‌گاه شارژ کامل و تخلیه باتری باعث کالیبره شدن آن می‌شود.این کار باعث می‌شود لپ‌تاپ میزان دقیق شارژ باتری‌ را بداند و برآورد دقیقی از آن را به شما نشان دهد.اگر باتری به‌درستی کالیبره نشده باشد، ویندوز ممکن است فکر کند 20 درصد از شارژ باتری شما باقی‌مانده، درصورتی‌که شارژ باتری صفر درصد شده است و لپ‌تاپ شما بدون هشدار خاموش می‌شود.

با تخلیه کامل شارژ باتری لپ‌تاپ و شارژ مجدد آن، مدار باتری می‌تواند میزان قدرت باقیمانده خود را بفهمد . این کار برای همه وسایل ضروری نیست، درواقع شرکت اپل اعلام کرده این کار برای مدل‌های جدید مک بوک با باتری داخلی الزامی نیست .این فرآیند کالیبره سازی طول عمر باتری و ظرفیت آن را بهبود نمی‌بخشد، فقط اطمینان می‌یابد که کامپیوتر به شما مقدار دقیق شارژ باتری را نشان می‌دهد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا